HSYK’nın 15 Temmuz 2016 gecesi açığa aldığı ve akabinde de hakkında gözaltı kararı çıkarılan Cumhuriyet savcısı Ahmet Biçer’in, 15 Temmuz’dan aylar önce vefat ettiği anlaşıldı.

Bandırma Cumhuriyet savcısı Ahmet Biçer, 36 yaşında, 23 Mayıs 2016 tarihinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk 20 Temmuz 2016 tarihli köşe yazısında, “mezarda görevden alındı” ara başlığıyla, açığa alınma tarihinden aylar önce vefat etmiş olmasına rağmen HSYK tarafından açığa alınan Biçer ile hakim ve savcıların açığa alınmalarına yönelik bazı iddiaları yazdı:

“Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) cemaatçi oldukları gerekçesiyle 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldı. Bunlardan biri de 37 yaşındaki Bandırma Cumhuriyet Savcısı Ahmet Biçer’di. Açığa alındı ama HSYK yetkililerinin, 23 Mayıs 2016 tarihinde Savcı Ahmet Biçer’in vefat ettiğinden haberleri bile yok. Halı sahada maç yaparken kalp krizi sonucu vefat eden Biçer, memleketi Yozgat’ta toprağa verildi. PKK terörünün yoğun olduğu Beytüşşebap’ta da görev yapmıştı. HSYK seçimleri yapıldığında “Yargıda Birlik Platformu”nun aleyhinde faaliyette bulunduğu için kendisini dostça uyaran arkadaşları da olmuş. Listeler incelenince “Yargıda Birlik Derneği”nin üyesi olmayanların açığa alındığı da dikkat çekiyor.

12 yıllık Savcı Ahmet Biçer’in 57 gün önce vefat ettiğinden bile habersiz olanların, onu öldükten sonra “mezarda açığa almaları” karşısında ne düşünürsünüz? Durun daha bitmedi.

Açığa alınanların listesini incelediğimizde, bu listelerin iki yıl önce düzenlendiğini anlıyorum. Çünkü görev yerleri hanesinde, iki yıl önce görev yaptığı yerler yazılı… Fethullah Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması (PDY) üyesi olarak gösterilen isimler arasında YARSAV üyeleri, sosyal demokrat 1. sınıf hakim ve savcıların da bulunduğu anlaşılıyor.”

Saygı Öztürk’ten sonra, Savcı Biçer’in ihracını TBMM gündemine taşıyan CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, Adalet Bakanı’nın cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi. Bayraktutan verdiği önergede, “ihraç listelerinin kamuoyunda dillendirildiği gibi aylarca önceden hazırlanıp daha sonra uygulamaya geçildiği iddiaları doğru mudur?” ifadelerine yer verdi.

Binlerce hakim ve savcının 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece, darbe girişiminin başlamasından sadece birkaç saat sonra HS(Y)K tarafından ihraç edilmesi nedeniyle, hakim ve savcıların darbe girişiminden çok önce hazırlanan listelere dayanılarak ihraç edildiği iddiası kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılmış, ancak bu iddiaya ilişkin hükümetten kamuoyunu tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Kaynak:

1- www.sozcu.com.tr
2- www.yenihaberden.com
3- www.sozcu.com.tr