Ömer Faruk Gergerlioğlu

28 Mart 2018

Bugün farklı bir konuda yazacaktım ama son gelen intihar haberiyle fikrimi değiştirdim. Yine OHAL ve KHK faciaları üzerine yazmak zorundayım. Çünkü son 15 günde üç KHK intiharı gerçekleşti. İnsan hayatı kadar önemli bir şey yoktur ve bir insanın canına kıyması, öldürülme dışında her türlü siyasi gelişmenin üstündedir.

Son 15 gün içindeki üçüncü intihar vakası, bir KHK’lı eşine aitti. KHK’lı eski hakim eşi depresyondaki İngilizce öğretmeni Adalet Betül Çağdır ise dün Başaksehir’de 9. kattaki evinden atlayarak intihar etti. Hakim eşi ihraç edildikten sonra cezalandırmaya dönen tutukluluk sürelerinden dolayı izini kaybettirmişti.

Adalet hanım komşularına eşini çok özlediğini, güzel günlerin gelmeyeceğini, umutsuz olduğunu söylüyordu. Başakşehir’de bir lisede öğretmenlik yapan Adalet hoca sıkıntılar içindeydi, çünkü tüm hayatı alt üst olmuş, 14 yaşındaki oğlu ve annesiyle hayatını sürdürmeye çalışıyordu.

Cumartesi günü bir kutu ilaç içmiş ve 112’yi beklemeden bir komşusu onu hastane aciline götürmüştü. Kayıt esnasında aranan bir kişinin eşi olduğu ortaya çıkınca polisler gelmiş, bir polis ona “kocan Fetöcüymüş, sen de ihraç edilirsin” gibi sözler söylemişti.

Komşusu polisle tartışmış ve ona “intihar girişiminde bulunan bir kişiye bunlar söylenir mi, adını tespit edip şikayet edeceğim seni” diyerek tartışmıştı. İşin üzücü tarafı intihar girişiminde bulan Adalet hoca’ya Psikiatri konsültasyonu yapılmadan evine gönderilmişti. Bu durumdaki hasta aslında her an yeni intihar girişiminde bulunacak kişidir ve psikiatristin görmemesi önemli bir hatadır.

Ancak Acilde yaşanan hadise sosyal hayatta bize standart bir KHK’lıya yapılan uygulamayı hatırlattığı için ihmali garip bulmuyoruz(!) Pazartesi günü komşuları yerde kanlar içinde bir ceset görünce her şey bitmişti. Adalet hoca 9. kattaki evin camından kendini boşluğa bırakmıştı.

Derdini komşularına pek anlatmayan Adalet hoca intiharıyla tüm komşularına önemli bir gerçeği ve dehşeti yaşattı, hatırlattı. Belki bana haber veren kişiler olmasa KHK intiharları arasında bile sayılmayacak bu intihar, artık yöneticilere ve tüm topluma önemli bir gerçeği hatırlatmalı.

Kaynak:
ahvalnews.com