Hollanda’da yayın yapan NRC gazetesi Hollandalı gençlerin siyasal islamcı Milli Görüş Teşkilatı tarafından Türkiye’ye götürülerek, radikal görüşlere sahip vaizler tarafından eğitildiğini yazdı. Gazetenin iddiasına göre, bu kamplardan birisi, Nurettin Yıldız’a ait Sosyal Doku Vakfı’nın İstanbul’daki şubesi.

NRC haberinde, Nurettin Yıldız’ın, cihatçı silahlı grup Ahrar el-Şam ile bağları olduğunu iddia ederek, Suriye’deki El Kaide lideri Abdullah Al Muhaysini için “bütün Müslümanların desteğini hak ettiğini” söylediğini yazdı. (1)

Yıldız, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, kadınların dövülebileceği, müslümanın cihattan soğursa kaybedeceği ve demokrasinin kafir işi olduğu gibi radikal/sapkın görüşlerini kamuoyuna açıkça söylemekten çekinmiyor. (2)

Nurettin Yıldız’ın özellikle Türk yargısı içinde son dönemde oldukça artan etkisi göz önüne alındığında, haberdeki iddialar daha da önemli hale geliyor. Yıldız’ın yargı içinde oldukça kritik konumda çok sayıda sempatizanı bulunuyor.

Örneğin, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve OHAL Komisyonu eski başkanı Selahaddin Menteş, IŞİD mantalitesine sahip Yıldız’ın sempatizanlarından birisi. Yargı bürokrasisinin tepe noktasında yer alan Menteş, Twitter hesabında çok sayıda Nurettin Yıldız ve başkanı olduğu Sosyal Doku Vakfı’na dair paylaşımlarda bulunmasıyla tanınıyor. (3)

Yıldız’ın hukukla ilgili herhangi bir eğitimi bulunmamasına rağmen öncülüğünü yaptığı Hukuk ve Medeniyet Derneği’nin 2016 yılında gerçekleştirdiği “Hukuk Öğrencileri Türkiye Buluşması” isimli etkinliğe Selahaddin Menteş, İstanbul Başsavcı Vekili Fuzuli Aydoğdu, Yargıtay Üyeleri Yusuf Kuzu, Mustafa Çavuş ile birlikte birçok hakim ve savcı katıldı. Etkinlikte Yıldız konuşma da yaptı.

Aynı derneğin 2017 yılında gerçekleştirdiği “Hukuk Öğrencileri Dünya Buluşması” isimli etkinliğe ise İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar, HSK Genel Sekreter Yardımcısı Ali Erdem, HSK Üyesi Cafer Ergen, Yargıtay Üyesi İslam Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Celal Albay, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cengiz Öner, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve birçok hakim ve savcı katıldı. (4)

Medyada Yıldız hakkında olumsuz haber çıktığında, mahkemeler tarafından habere derhal erişim engeli getirilmesi Yıldız’ın yargıdaki gücünün bir diğer göstergesi. Prof. Yaman Akdeniz sosyal medya hesabından durumu şu şekilde takipçilerine duyurdu: “Nurettin Yıldız Sansür Hocası oldu. Bu sefer @barisyarkadas’ın Kasım ayı “sansür raporu” açıklamaları ile ilgili @cumhuriyetgzt haberine erişim engellettirmiş”, “Nurettin Yıldız, @odatv’nin kendisi ile ilgili tüm haberlerine erişimi engellettiriyor. Talepleri İstanbul’daki Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından basma kalıp gerekçelerle derhal kabul ediliyor.” (5)

Odatv, mahkemelerin Yıldız’dan gelen talepleri hiç bekletmeden işleme alıp, Yıldız’ın haberini yapan sitelere erişim engeli getirdiğini belirterek duruma tepki gösterdi ve “yargıda Yıldız’ın destekçisi olan kaç hakim, kaç savcı var? Neden Yıldız için mahkemeler adeta “seferber” oluyor?” sorularını sordu. (6)

Nurettin Yıldız ve takipçisi olan hakim savcılar, büyük tasfiye sonrası, Türk yargısının içler acısı halini resmediyor.

Kaynaklar:
1. https://www.nrc.nl/nieuws/2018/08/17/jongerenreis-naar-radicale-prediker-a1613504 http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/dunya/1059365/Hollanda_da_yayimlanan_NRC_gazetesi___Hollandali_gencler_Turkiye_de_radikal_vaizler_tarafindan_egitiliyor_.html

2. https://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/nurettin-yildizdan-kadini-dovebilirsin-vaazi-865340/

https://www.artigercek.com/6-yasinda-cocukla-evlenilir-diyen-ilahiyatcidan-asansorde-halvet-fetvasi

3. http://haber.sol.org.tr/toplum/nurettin-yildiz-hayrani-mustesar-215713

4. https://odatv.com/savcilarin-o-dernegin-toplantisinda-ne-isi-var-26031825.html

5. https://t.co/yIbggBiXxA https://t.co/aWIJBcaIhH
https://t.co/1uAT8olq0J

6. https://odatv.com/yoksa-bu-haber-de-kaldirilacak-mi-2401181200.html