15 Temmuz darbe teşebbüsü bahanesiyle yargıyı tamamen kendisine bağlamak isteyen siyasi iktidar, darbe teşebbüsünün sabahında Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay üyesi yüzlerce yüksek hakimi önce gözaltına aldırdı, sonra tutuklattı. Bunlardan birisi de, Yargıtay üyesi Ali Alçık.

Yaklaşık 27 aydan beri tek kişilik hücrede tutulan Alçık, safrasında taş bulunmasına, hücresinde bayılmasına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmemesi bir yana hücreden dahi çıkarılmıyor.

Yüzlerce meslektaşıyla benzer kötü koşullarda Keskin Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Alçık, kızına gönderdiği mektupta cezaevindeki hücresini çizip, altına da tasvirini yazdı:

“İşte kabataslak odamdaki eşyalarımın yeri ve neler olduğu: Solda yatağım, yanında elbise dolabım, sandalyem, sandalyemin üzerinde radyom. Dolabımdaki kalp Elif’in gönderdiği postit ve üzerinde ketıl ve çaylarım, yanında çöp kovası, mutfak eviyesi ve musluk, zeytinyağım, bulaşık deterjanım, tabaklarım, hemen üstünde mutfak dolabım ve banyo-WC, banyonun kapısı görülüyor. Benim 24 SAATİM BURADA GEÇİYOR. MASAM YOK. Çünkü masayı tek kişilik odalara vermiyorlar.” (1)

İşte bir Yargıtay üyesinin yaklaşık son iki yılında gününün 24 saatini geçirdiği hücre böyle.

Alçık hücresinde yazdığı, “Alışamadım Bir Türlü” isimli şiirinin bir kısmında ise:

“Alışamadım bir türlü
Beş adımda geri dönmeye
Onbeş metrekarelik odamda
Geçirdiğim iki yıla karşılık …” diyerek keyfi esaretine adeta isyan ediyor.

Hukukçular; Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi üyeleri ve tutuklu binlerce hakim ve savcının mevcut durumunun, tutuklu hakimlerden çok, hala yargı mensubu olarak görev yapan hakim ve savcılara yönelik siyasi iktidarın tehdit ve korkutma mesajı niteliğinde olduğu görüşündeler.

 

Kaynak:
https:/
/twitter.com/ladydemokles/status/1044888512208736256?s=19