Eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı ve Anadolu Hâkimi Neslihan Ekinci ve eşi olan eski Anayasa Mahkemesi Baş Raportörü Dr. Hüseyin Ekinci 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Ekinci çiftinin tek çocukları olan Zeynep Rana Ekinci, Perşembe günü yapılan duruşmada da karar alınmadığını ve hem annesinin hem babasının tutuklu yargılanmasına de- vam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Rana Ekinci, “Annem ve babam hüküm giymeden cezaevinde 25 ay yani 2 yıl ve 1 ay 8 mevsim yatmış olacaklar” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Anne ve babasını haftalık görüşlerde görüyor

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından tutuklanan ve bir yıldan fazla süredir önce hücrede sonra tek kişilik koğuşta tutulan eski hâkim Neslihan Ekinci’nin kızı annesinin hakkında yazılı bir karar olmamasına rağmen bu uygulamaya maruz kaldığını belirterek annesinin ‘aklını kaçırma’ noktasına geldiğini söylemişti. Gazetemizde çıkan haberin ardından Neslihan Ekinci’nin yanına bir koğuş arkadaşı verilmişti. Neslihan Ekinci hâlâ iki kişilik koğuşta tutuluyor. Z. Rana Ekinci’nin babası eski Anayasa Mahkemesi Baş Raportörü Dr. Hüseyin Ekinci de yaklaşık 2 yıldır tutuklu. Kızları Rana Ekinici ise her hafta anne ve babasını görebilmek için cezaevine gidiyor.

Annem babam ve ben 2 yıldır aynı ortamda bulunmadık

Sosyal medya hesabından yaşadıklarını anlatan Z. Rana Ekinci, anne ve babasının hüküm giymeden yaklaşık 25 ay tutuklu kalacak olmalarına tepki gösterdi; “Duruşma 19 Ağustos’a ertelendi tutukluluk devam böylece annem ve babam hüküm giymeden cezaevinde 25 ay yani iki yıl ve 1 ay yatmış olacaklar. Tutukluluk bir tedbir değil midir kaçma riskine karşı? 25 aylık tutukluluk, 2 yıl ve 1 ay 8 mevsim. Bu ülkede tecavüzcüler 25 ay hüküm giymiyorlar. Ama annem ve babam 25 ay tutuklu tutulacak. 25 ay boyunca bir dâvânın bitirilememesi zaten adil yargılanma hakkına aykırı. Annem 23 ay tecritte kalmış olacak tekrar duruşma olduğunda 23 ay tecrit. Haftada bir kızını görüyor, ayda bir eşini görüyor. Yapabileceğim hiçbir şey yok çaresizim 2 yıldır annem babam ve ben aynı ortamda bulunmadık ne diyebilirim ki ne söyleyebilirim neyi değiştirebilirim? Söylenebilecek her şeyi söyledim ailemin masum olduğunu söyledim. Annemin 1.5 yıl tek kişilik yaklaşık 3 aydır da 2 kişilik tecritte tutulmasına engel olamıyorum masum olduklarını anlatamıyorum.”

HABER: ÜLKER YILMAZ CABA