Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan duruşmada 26 askeri hakim ve savcıya 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. (1) Aynı mahkemede yapılan 19 Temmuz 2018 tarihli duruşmada da 28 askeri hakim ve savcı hakkında 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verilmişti. (2)

İddianamede, sanık hakim ve savcıların kimin tarafından hazırlandığı hala belirlenemeyen Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesinde isimlerinin bulunması nedeniyle, darbe girişiminde bulunan askeri kanatla fikir ve eylem birliği içerisinde oldukları belirtilmişti. Mahkeme başkanı Sabahattin Sarıdoğan, iddianamede sanık hakim ve savcıların “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlamasından cezalandırılmasının talep edildiğini, ancak mevcut deliller eşliğinde bu suçlamalardan dolayı beraat kararı verildiğini ve buna karşılık “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunun mahkemece kabul edildiğini belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, darbeye katıldığı ve böylelikle “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ettiği suçlamasıyla tutuklanan kişilerin, darbeye iştiraklerine dair delil bulunmadığı anlaşıldığında tüm suçlamalar hakkında beraat kararı yerine soyut gerekçelerle “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan mahkumiyet kararı verilmesi yaygın bir uygulama haline gelmiş durumda.

Darbeciler tarafından hazırlandığı iddia edilen Sıkıyönetim Mahkemeleri Görev listesinde adlarının bulunması sebebiyle darbeci olmakla ve Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmekle suçlanan askeri hakim ve savcılar darbeye ilişkin herhangi bir delil bulunmaması nedeniyle beraat ederken ayni liste hakim ve savcıların silahlı terör örgütü üyeliği için yeterli kabul edilmektedir.

15 Temmuz darbe girişimini hem askeri hem sivil yargıyı mutlak kontrolü almak için bahane olarak kullanan iktidar, bugüne kadar askeri yargı mensuplarının büyük çoğunluğunu tasfiye etti. 15 Temmuz 2016’da 468 olan askeri hakim sayısı 209’a kadar düştü. Birçok askeri yargı mensubu hakkında incelemenin devam ettiği belirtiliyor. (3)

Kaynaklar:
1. www.hurriyet.com.tr
2. www.ntv.com.tr
3. www.haksozhaber.net